O festiwalu piszą

6 kwi, 11:53PAP

onet

Festiwal rosyjskojęzycznych teatrów dziecięcych w Biłgoraju

13 dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, występujących po rosyjsku, zapowiedziało swój udział w międzynarodowym festiwalu, który rozpocznie się w piątek w Biłgoraju (Lubelskie). Wystąpią teatry z Francji, Finlandii, Irlandii, Włoch, Rosji i Polski.

Festiwal poświęcony jest twórczości wybitnego rosyjskiego poety i bajkopisarza, zmarłego w 2009 r. Siergieja Michałkowa. Prezentowane spektakle będą oparte na motywach jego utworów. Festiwal odbywać się będzie w Biłgoraju po raz drugi. Przyjechać mają dzieci w wieku od 5 do 18 lat, w większości 12-13 latki

– Pierwszy festiwal, dwa lata temu, okazał się radosnym świętem dzieci z różnych krajów, które znakomicie się razem bawiły. Chcemy, by dzieci nawiązywały kontakty, poznawały różne kultury, dlatego postanowiliśmy ponawiać festiwal cyklicznie co dwa lata – powiedziała nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju Barbara Borowy, współorganizatorka festiwalu.

Prezentacje spektakli zaplanowano na piątek i sobotę. Uczestnicy festiwalu przyjadą już w środę. Będą mieli czas na próby oraz poznanie Biłgoraja. Z młodymi aktorami spotkają się rosyjski reżyser, scenarzysta i producent Igor Konczałowski oraz aktor Iwan Kolesnikow. Przewidziano też „wieczór polski” dla dzieci z zagranicy, naukę tańca poloneza oraz polskich piosenek.

– Język rosyjski jest popularny wśród uczniów naszej szkoły. Rozumieją, że znajomość rosyjskiego, obok angielskiego, jest bardzo potrzebna, jeśli ktoś chce się zajmować biznesem. Wielu uczniów odnosi sukcesy w konkursach recytatorskich po rosyjsku, stąd wziął się pomysł tego festiwalu – powiedziała Borowy.

Biłgorajskie liceum im. ONZ w 2011 r. zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą szkołę uczącą języka rosyjskiego, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Kilka lat temu otwarta tu została Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa, która liczy już ponad 3 tys. rosyjskich książek. Zostały one zakupione przez Rosyjską Fundację Kultury, założoną przez rodzinę Michałkowa.

Siergiej Michałkow żył w latach 1913–2009. Pisał wiersze, komedie satyryczne, bajki i opowiadania dla dzieci. W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym. Był autorem słów hymnu państwowego ZSRR i Federacji Rosyjskiej. Do jego najbardziej znanych bajek, także w Polsce, należy „Nie płacz, koziołku”. Był ojcem reżyserów Andrieja Michałkowa-Konczałowskiego i Nikity Michałkowa.


02 kwietnia 2015

Bajkowo na scenie

Bajkowo na scenie

W dniach 8-12 kwietnia w Biłgoraju odbędzie się drugi Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny poświęcony twórczości bajkopisarza Sergieja Michałkowa. Na deskach Biłgorajskiego Centrum Kultury wystąpią grupy teatralne – dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat – z Francji, Finlandii, Irlandii, Rosji, Włoch i Polski.

Występy zespołów teatralnych oceniało będzie międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący Igor Konczałowski, rosyjski reżyser, scenarzysta, producent; członkowie – profesor Uniwersytetu Warszawskiego Ludmiła Szypielewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, członek MAPRIAŁ; Iwan Kolesnikow, rosyjski aktor; Jerzy Smoliński, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja; Anna Pilipson, filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce; Stefan Szmidt polski aktor filmowy i teatralny; Andriej Potiomkin, zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.

Organizatorzy festiwalu: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej. Partnerzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.

Honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Biłgorajskiego, Burmistrz Biłgoraja, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Rosyjska Fundacja Kultury, Julia Subbotina-Michałkowa, Wicedyrektor Rosyjskiej Fundacji Kultury.

więcej:  http://festiwal.loonz.lbl.pl/


 

Piątek, 03 kwietnia 2015

BIŁGORAJ: Na scenie po rosyjsku. Międzynarodowy festiwal teatralny już wkrótce

BIŁGORAJ: Na scenie po rosyjsku. Międzynarodowy festiwal teatralny już wkrótce
Trwają przygotowania do drugiej edycji Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w języku rosyjskim, poświęconego twórczości Siergieja Michałkowa. Impreza w Biłgorajskim Centrum Kultury jest planowana na 8-11 kwietnia.

W trzydniowym wydarzeniu wezmą udział artyści z Polski, Rosji, Finlandii, Francji, Irlandii i Włoch.

Występy zespołów teatralnych oceniało będzie międzynarodowe jury w składzie: Igor Konczałowski, rosyjski reżyser, scenarzysta, producent oraz Ludmiła Szypielewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Iwan Kolesnikow, rosyjski aktor, Jerzy Smoliński, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja, Anna Pilipson, filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce, Stefan Szmidt, polski aktor filmowy i teatralny, Andriej Potiomkin, zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.

Organizatorami imprezy są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Tygodnik Zamojski.


BIŁGORAJ: II Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy w Języku Rosyjskim

Uczestnicy festiwalu przyjadą do Biłgoraja już 8 kwietnia (środa). W czwartek (9 kwietnia) odbędą się próby w Biłgorajskim Centrum Kultury oraz wycieczki po Biłgoraju. W planach jest m.in. odwiedzenie Zagrody Sitarskiej.

W piątek (10 kwietnia) oficjalne rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 10. A wcześniej o godz. 9:30 planujemy konferencję prasową, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

11 kwietnia (sobota) to kolejne przeglądy teatralne oraz wyłonienie laureatów i zakończenie. Nasi goście wyjadą w niedzielę z rana.

Patronat nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Biłgorajskiego, Burmistrz Biłgoraja, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Rosyjska Fundacja Kultury, Julia Subbotina – Michałkowa Wicedyrektor Rosyjskiej Fundacji Kultury.

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej.

Partnerzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.

festiwal_dzieciecy_bilgoraj.jpg

PROGRAM II MIĘDZYNARODOWEGO DZIECIĘCEGO FESTIWALU W JĘZYKU ROSYJSKIM /występy/:
10 kwietnia, piątek
10:00 – 10:15   Uroczyste otwarcie Festiwalu
10:15 – 11:15   Prezentacja teatrów
11:15 – 11:40   Teatralne studio ЭТЮД „На ярмарке” (Moskwa, Rosja)
12:00 – 12:15   НЕИЗВЕСТНЫЙ ТЕАТР „Мой щенок” (Chynów, Polska)
12:30 – 13:00   Teatralne studio САМПО „В одном счастливом детстве” (Helsinki, Finlandia)
13:00 – 15:00   Przerwa na obiad
15:00 – 15:30   Teatralne studio МОНТЕС „Смех и слёзы” (Pietrozawodsk, Rosja)
15:40 – 15:50   Dziecięce teatralne studio ШЛЯПА „Как старик корову продавал” (Galway, Irlandia)
16:10 – 16:35   Rosyjski dziecięcy teatr АПРЕЛИК „Тринадцатый” (Paryż, Francja)
16:50 – 17:15   Teatr ПРАЙМ ТАЙМ СТУДИЯ „Три поросенка” (Moskwa, Rosja)
17:30 – 18:30    Spotkanie uczestników Festiwalu z wybitnym rosyjskim reżyserem, scenarzystą i producentem Igorem Konchalovskim oraz rosyjskim aktorem teatru i kina Iwanem Kolesnikovym
19:00 – 20:00   Przerwa na kolację
20:00 – 21:00 Spotkanie Igora Konchalovskego i Ivana Kolesnikova z kierownikami teatrów oraz nauczycielami języka rosyjskiego (Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. S. Michałkowa – Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, Biłgoraj)
20:00 – 22:00   Konkurs „Czy znacie Polskę?”
Warsztaty dla uczestników Festiwalu (Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, Biłgoraj)

11 kwietnia, sobota
9:00 – 9:25     ШКОЛА ИГРОВОГО ТЕАТРА „Дядя Стёпа” (Moskwa, Rosja)
9:30 – 10:00   Teatr-studio ОБРАЗ „Зайка-зазнайка” (Pietrozawozdsk, Rosja)
10:10 – 10:15   Dziecięce studio teatralne ШЛЯПА wiersze: „Про девочку, которая плохо кушала”, „Будь человеком” (Galway, Irlandia)
10:30 – 11:00   Szkoła teatralna АРТИСТКА „Трусохвостик” (Moskwa, Rosja)
11:15 – 11:40   Teatr książki ТВОРЧЕСТВО „Ценители пришли” (Sestroretsk, Rosja)
12:00 – 12:15   Teatr ПОКА ЧТО „Как старик корову продавал” (Biłgoraj, Polska)
12:35 – 13:00   Dziecięcy rosyjski teatr БАЛАГАНЧИК „Встреча с С.В.” (Turyn, Włochy)
13:00 – 15:00   Przerwa na obiad
14:00 – 16:00   Obrady jury Festiwalu
15:00 – 16:00   Występ zespołu tanecznego „Tanew” (Biłgoraj, Polska)
16:30 – 18:00   Ogłoszenie wyników Festiwalu, wręczenie nagród i dyplomów
Uroczyste zakończenie Festiwalu
18:00 – 19:00   Przerwa na kolację
20:00 – 22:00   Dyskoteka (Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju)


 06.04.2015

Wyborcza.pl

Lubelskie. Festiwal rosyjskojęzycznych teatrów dziecięcych w Biłgoraju

13 dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, występujących po rosyjsku, zapowiedziało swój udział w międzynarodowym festiwalu, który rozpocznie się w piątek w Biłgoraju (Lubelskie). Wystąpią teatry z Francji, Finlandii, Irlandii, Włoch, Rosji i Polski.

Festiwal poświęcony jest twórczości wybitnego rosyjskiego poety i bajkopisarza, zmarłego w 2009 r. Siergieja Michałkowa. Prezentowane spektakle będą oparte na motywach jego utworów. Festiwal odbywać się będzie w Biłgoraju po raz drugi. Przyjechać mają dzieci w wieku od 5 do 18 lat, w większości 12-13 latki

„Pierwszy festiwal, dwa lata temu, okazał się radosnym świętem dzieci z różnych krajów, które znakomicie się razem bawiły. Chcemy, by dzieci nawiązywały kontakty, poznawały różne kultury, dlatego postanowiliśmy ponawiać festiwal cyklicznie co dwa lata” – powiedziała PAP nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju Barbara Borowy, współorganizatorka festiwalu.

Prezentacje spektakli zaplanowano na piątek i sobotę. Uczestnicy festiwalu przyjadą już w środę. Będą mieli czas na próby oraz poznanie Biłgoraja. Z młodymi aktorami spotkają się rosyjski reżyser, scenarzysta i producent Igor Konczałowski oraz aktor Iwan Kolesnikow. Przewidziano też „wieczór polski” dla dzieci z zagranicy, naukę tańca poloneza oraz polskich piosenek.

„Język rosyjski jest popularny wśród uczniów naszej szkoły. Rozumieją, że znajomość rosyjskiego, obok angielskiego, jest bardzo potrzebna, jeśli ktoś chce się zajmować biznesem. Wielu uczniów odnosi sukcesy w konkursach recytatorskich po rosyjsku, stąd wziął się pomysł tego festiwalu” – powiedziała Borowy.

Biłgorajskie liceum im. ONZ w 2011 r. zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą szkołę uczącą języka rosyjskiego, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Kilka lat temu otwarta tu została Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa, która liczy już ponad 3 tys. rosyjskich książek. Zostały one zakupione przez Rosyjską Fundację Kultury, założoną przez rodzinę Michałkowa.

Siergiej Michałkow żył w latach 1913-2009. Pisał wiersze, komedie satyryczne, bajki i opowiadania dla dzieci. W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym. Był autorem słów hymnu państwowego ZSRR i Federacji Rosyjskiej. Do jego najbardziej znanych bajek, także w Polsce, należy „Nie płacz, koziołku”. Był ojcem reżyserów Andrieja Michałkowa-Konczałowskiego i Nikity Michałkowa.


 07-04-2015

e-teatr.pl

Biłgoraj. Festiwal rosyjskojęzycznych teatrów dziecięcych

13 dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, występujących po rosyjsku, zapowiedziało swój udział w międzynarodowym festiwalu, który rozpocznie się w piątek. Wystąpią teatry z Francji, Finlandii, Irlandii, Włoch, Rosji i Polski

Festiwal poświęcony jest twórczości wybitnego rosyjskiego poety i bajkopisarza, zmarłego w 2009 r. Siergieja Michałkowa. Prezentowane spektakle będą oparte na motywach jego utworów. Festiwal odbywać się będzie w Biłgoraju po raz drugi. Przyjechać mają dzieci w wieku od 5 do 18 lat, w większości 12-13 latki

– Pierwszy festiwal, dwa lata temu, okazał się radosnym świętem dzieci z różnych krajów, które znakomicie się razem bawiły. Chcemy, by dzieci nawiązywały kontakty, poznawały różne kultury, dlatego postanowiliśmy ponawiać festiwal cyklicznie co dwa lata – powiedziała PAP nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju Barbara Borowy, współorganizatorka festiwalu.

Prezentacje spektakli zaplanowano na piątek i sobotę. Uczestnicy festiwalu przyjadą już w środę. Będą mieli czas na próby oraz poznanie Biłgoraja. Z młodymi aktorami spotkają się rosyjski reżyser, scenarzysta i producent Igor Konczałowski oraz aktor Iwan Kolesnikow. Przewidziano też „wieczór polski” dla dzieci z zagranicy, naukę tańca poloneza oraz polskich piosenek.

– Język rosyjski jest popularny wśród uczniów naszej szkoły. Rozumieją, że znajomość rosyjskiego, obok angielskiego, jest bardzo potrzebna, jeśli ktoś chce się zajmować biznesem. Wielu uczniów odnosi sukcesy w konkursach recytatorskich po rosyjsku, stąd wziął się pomysł tego festiwalu – powiedziała Borowy.

Biłgorajskie liceum im. ONZ w 2011 r. zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą szkołę uczącą języka rosyjskiego, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Kilka lat temu otwarta tu została Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa, która liczy już ponad 3 tys. rosyjskich książek. Zostały one zakupione przez Rosyjską Fundację Kultury, założoną przez rodzinę Michałkowa.

Siergiej Michałkow żył w latach 1913-2009. Pisał wiersze, komedie satyryczne, bajki i opowiadania dla dzieci. W czasie II wojny światowej był korespondentem wojennym. Był autorem słów hymnu państwowego ZSRR i Federacji Rosyjskiej. Do jego najbardziej znanych bajek, także w Polsce, należy „Nie płacz, koziołku”. Był ojcem reżyserów Andrieja Michałkowa-Konczałowskiego i Nikity Michałkowa.


2015-04-08

W Biłgoraju odbędzie się druga edycja międzynarodowego Festiwalu

miedzynarodowy_festiwal_bilgoraj.jpgUczestnicy festiwalu przyjadą do Biłgoraja już 8 kwietnia (środa) 2015 roku. W czwartek (9 kwietnia) odbędą się próby w Biłgorajskim Centrum Kultury oraz wycieczki po Biłgoraju. W planach jest m.in. odwiedzenie Zagrody Sitarskiej. Na piątek (10 kwietnia) zaplanowano oficjalne rozpoczęcie Festiwalu, a 11 kwietnia (sobota) to kolejne przeglądy teatralne oraz wyłonienie laureatów i zakończenie artystycznych zmagań.

Organizatorami Festiwalu są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja oraz Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.


2015.04.09

Gazeta Biłgorajska

140 młodych aktorów odwiedziło Biłgoraj

Wizyta odbywa się w ramach drugiego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w języku rosyjskim, poświęconego twórczości Siergieja Michałkowa. Młodzi pasjonaci aktorstwa dziś zwiedzają Biłgoraj i ćwiczą swe spektakle. Jutro odbędzie się natomiast oficjalne otwarcie festiwalu i przeglądy teatralne.
140 młodych aktorów odwiedziło Biłgoraj

Uczestnicy festiwalu dotarli do Biłgoraja już 8 kwietnia. Przez cały czwartek (9 kwietnia) odbywają się się próby w Biłgorajskim Centrum Kultury oraz wycieczki po Biłgoraju. Jutro odbędzie się natomiast oficjalne otwarcie festiwalu i przeglądy teatralne. Ogłoszenie wyników Festiwalu oraz wręczenie nagród i dyplomów zaplanowano na sobotnie popołudnie.

Patronat nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Biłgorajskiego, Burmistrz Biłgoraja, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Rosyjska Fundacja Kultury, Julia Subbotina – Michałkowa Wicedyrektor Rosyjskiej Fundacji Kultury.

Organizatorzy : Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej.

Partnerzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.


10 kwietnia 2015, http://lublin.tvp.pl/19607983/miedzynarodowy-festiwal-teatrow-prezentacje-w-jezyku-rosyjskim

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW. PREZENTACJE W JĘZYKU ROSYJSKIM

Już po raz drugi na scenie biłgorajskiego domu kultury zagościły teatry z całej Europy. Wszystko za sprawą międzynarodowego festiwalu teatrów dla dzieci i młodzieży w języku rosyjskim. W tym roku w szranki stanęło 15 teatrów z sześciu krajów.

Scena biłgorajskiego domu kultury na 2 dni zamieniła się w europejski teatr. Przyjechała młodzież, która ma rosyjskie korzenie a mieszka dziś na stałe w różnych częściach kontynentu.

W tym roku festiwal opowiada o twórczości Siergieja Michałkowa – wybitnego rosyjskiego poety i bajkopisarza. To właśnie jego dzieła prezentują zespoły uczestniczące w teatralnych zmaganiach.

Występy zespołów będą oceniane przez międzynarodowe jury. W jego składzie jest między innymi Igor Konczałowski – wnuk Siergieja Michałkowa. Twierdzi, że być w jury to bardzo trudna rola.

Wśród rosyjskojęzycznych aktorów znajdują się zespoły między innymi z Irlandii oraz Włoch. W szranki z międzynarodową konkurencją staje również polski zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju. Dla nich to świetna lekcja rosyjskiej kultury i tradycji. Międzynarodowy Festiwal Teatralny potrwa do jutra. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.


2015.04.10

Gazeta Biłgorajska

„Dzisiaj dzieci, jutro naród”

Pod takim hasłem odbywa się II Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny w Języku Rosyjskim. W piąkowy poranek, 10 kwietnia, uroczyście otwarto wydarzenie. W tegorocznej edycji Festiwalu biorą udział młodzi aktorzy z Francji, Finlandii, Irlandii, Rosji, Włoch oraz z Polski.
"Dzisiaj dzieci, jutro naród"

Uczestnicy II Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny w Języku Rosyjskim, poświęconego twórczości znanego bajkopisarza Siergieja Michałkowa, przyjechali do Biłgoraja już w czwartek. Informowaliśmy o tym w artykule pt. 140 młodych aktorów odwiedziło Biłgoraj.

W piątek, 10 kwietnia, dokonano uroczystego otwarcia wydarzenia, które zorganizowane zostało w Biłgorajskim Centrum Kultury. Popisy młodych artystów oglądali m.in.: profesor Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego Ludmiła Szypielewicz, dyrektor ZSO w Biłgoraju Marian Klecha, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego Barbara Borowy, dyrektor wykonawczy Rosyjskiej Fundacji Kultury Jelena Gołowina, koordynator projektu „Dzisiaj dzieci, jutro naród” Nadieżda Jerochina, z-ca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie Andriej Potomkin, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja Jerzy Smoliński. Obecny był też rosyjski reżyser, scenarzysta i producent, a przede wszystkim wnuk Siergieja Michałkowa Igor Konczałowski, a także rosyjski aktor teatralny i filmowy Iwan Kolesnikow. Nie zabrakło dyrektora BCK Stefana Szmidta. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan oraz wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski.

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny w Języku Rosyjskim poświęcony jest twórczości Siergieja Michałkowa, który w swoich utworach uczył życzliwości wobec dzieci, uczą dobroci. Bardzo się cieszę, że tak niezwykłe wydarzenie może się odbyć. Udało się je zorganizować po raz drugi – mówiła Ludmiła Szypielewicz, dodając, że coraz więcej osób chce wystąpić podczas biłgorajskiej imprezy.

W Festiwalu udział bierze 11 teatrów z całej Europy. Przyjechały grupy z Francji, Finlandii, Irlandii, Rosji, Włoch oraz z Polski. Najmłodsze uczestniczki mają po pięć lat.

O początkach współpracy opowiadał dyrektor ZSO Marian Klecha. Wyjaśnił, że kierowana przez niego placówka w 2011 roku została szkołą najlepiej uczącą języka rosyjskiego w Polsce. – Wówczas nawiązała się współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Padł pomysł, by zorganizować festiwal. Udało się. Był to niewątpliwy sukces, dlatego postanowiliśmy zorganizować drugą edycję wydarzenia. Cieszę się, że dziś możemy się ponownie spotkać – mówił dyrektor Klecha.

Zarówno przedstawiciel władz powiatu, jak i włodarz Biłgoraja podkreślali, że Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich możliwości, umiejętność, ale także do nawiązania kontaktów, a nawet przyjaźni.

Zadowolenie z możliwości uczestnictwa w imprezie wyraził wnuk wnuk Siergieja Michałkowa Igor Konczałowski, który stwierdził, że biłgorajski festiwal jest szczególnie mu bliski, gdyż pokazuje, że utwory Siergieja Michałkowa nadal mogą być inspiracją dla młodego pokolenia. – W ten sposób na nowo odkrywam twórczosć mojego dziadka – mówił Igor Konczałowski.

II Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny w Języku Rosyjskim potrwa do soboty, 11 kwietnia.

Organizatorami wydarzenia są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja oraz Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej. Partnerzy to: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.


 2015-04-10

Dzisiaj dzieci, jutro naród! Młodzi artyści z sześciu europejskich krajów na scenie w Biłgoraju

Artyści z Francji, Finlandii, Irlandii, Rosji, Włoch i Polski bierze udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Teatralnym w Języku Rosyjskim, który 10 kwietnia 2015 roku został uroczyście otwarty. To już druga edycja teatralnym zmagań młodych artystów, której tematem przewodnim jest twórczość Siergieja Michałkowa.

Festiwal to międzynarodowe wydarzenie trwające blisko pięć dni, które odbywa się już po raz drugi w Biłgoraju. Główną osią Festiwalu jest twórczość znanego bajkopisarza Siergieja Michałkowa. -Jest mi bardzo miło, że po raz drugi mogę gościć w Biłgoraju na Festiwalu poświęconym wybitnemu poecie i bajkopisarzowi. Twórczość Siergieja Michałkowa ma wymiar uniwersalny, a dzieła skierowane do dzieci nacechowane taki wartościami jak życzliwość, pomocniczość, miłość, dobro czy troska o słabszych – mówiła podczas konferencji dla dziennikarzy profesor Ludmiła Szypielewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, członek MAPRIAŁ.
festiwal_w_jezyku_rosyjskim.JPG
Otwarcie Festiwalu nastąpiło w godzinach przedpołudniowych 10 kwietnia 2015 roku, w dniu 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej, oraz w czasie kiedy w Polsce szczególnie ożywa pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Nie udało się więc ani organizatorom, ani gościom uciec od tego tematu. –Smutne jest, że nasz festiwal rozpoczyna się w rocznice katastrofy smoleńskiej. Dla nas wszystkich „Smoleńsk” jest wielkim dramatem, rozumiemy także emocje towarzyszące w tym czasie Polakom. Pragnę jednak zaznaczyć, że kultura i jej przejawy oraz przesłanie Michałkowa do dzieci są ponad polityką i nie chcemy by nasz Festiwal był rozpatrywany w kategoriach politycznych – mówiła Szypielewicz. Przy otwarciu Festiwalu, Marian Klecha, przypomniał tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2015 roku oraz tragiczną śmierć dwóch polskich prezydentów i blisko 100 członków lotu TU-154. Zebrani uczcili ich pamięć minutą ciszy.
festiwal_siergieja_michalkowa.JPG

Wśród gości specjalnych Festiwalu znaleźli się m. in. Jelena Gołowina – dyrektor wykonawczy Rosyjskiej Fundacji Kultury, Nadieżda Jerochina – koordynator programu „Dzisiaj dzieci, jutro naród”, Andriej Potomkin – zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Igor Konczałowski – wnuk Siergieja Michałkowa, reżyser, scenarzysta i producent firmowy, Iwan Kolesnikow – rosyjski aktor, Jerzy Smoliński – prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja oraz Anna Pilipson – filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce.

miedzynarodowy_festiwal_bilgoraj.JPG

 

Siergiej Michałkow jest dziś żywy dzięki interpretacji jego twórczości, które dokonują młodzi artyści, na nowo odkrywając twórczość mojego dziadka i przesłanie jego dzieł. Zawsze jestem tam, gdzie dzieje się coś związane z Siergiejem Michałkowem. Cieszę się, ze taki Festiwal jest i zawszę będę go wspierał – podkreślał Igor Konczałowski. Genezę Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w Języku Rosyjskim przybliżył Marian Klecha. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju zwrócił także uwagę na hasło festiwalu: „Dziś dzieci, jutro naród”.

-Festiwal to nie tylko przegląd prezentacji artystycznych, ale wspaniała okazja do poznania się, do nawiązania znajomości i przyjaźni – mówił z kolei podczas otwarcia wicestarosta Jarosław Piskorski. W podobnym duchu wyrażał się także Burmistrz Biłgoraja. Janusz Rosłan podkreślał, że przyjaźń między narodami budują nie politycy, a zwykli obywatele.

 

piskorski_roslan_bilgoraj.JPG

Na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury w przedstawieniach teatralnych zaprezentują się młodzi artyści z sześciu krajów Europy. Występy podzielone zostały na dwie kategorie, do lat 14 i od 14 do 18 lat. Występy poszczególnych grup ocenia jury, w skład którego weszli m. in. Igor Konczałowski, Iwan Kolesnikow czy Stefan Szmidt.

siergiej_michalkow_bilgoraj.JPG

Festiwal to wyjątkowy dialog narodów, stał się on możliwy dzięki Siergiejowi Michałkowowi i ludziom ceniącym jego humor oraz jego refleksyjność spojrzenia na świat. Przez dwa spektaklowe dni, artyści będą mówić o sprawach ważnych dla każdego człowieka.


2015-04-10, http://moje.radio.lublin.pl/bilgoraj-zaprasza-na-festiwal-teatralny-z-jezykiem-rosyjskim-w-roli-glownej.html

Biłgoraj zaprasza na festiwal teatralny z językiem rosyjskim w roli głównej

Na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprezentują się dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne m.in. z Francji, Finlandii, Irlandii i Polski. Festiwal jest poświęcony twórczości rosyjskiego bajkopisarza i poety, Siergieja Michałkowa. Organizatorem festiwalu jest biłgorajskie liceum im. ONZ, gdzie od trzech lat działa biblioteka jego imienia.

Festiwal ma pokazać nie tylko piękno literatury, ale i pomóc w nawiązaniu młodzieżowych przyjaźni – mówi pomysłodawczyni festiwali Barbara Borowy, na co dzień nauczycielka języka rosyjskiego w liceum… W sobotę przed publicznością zaprezentują się zespoły z Rosji, Polski i Włoch. Początek przedstawień o godz. 9:00. Wydarzeniu patronuje medialnie Radio Lublin.


11 kwietnia 2015

BIŁGORAJ: Dziś finał Festiwalu twórczości Siergieja Michałkowa

W Biłgorajskim Centrum Kultury dobiega końca drugi Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny w języku rosyjskim, poświęcony twórczości Siergieja Michałkowa.

BIŁGORAJ: Dziś finał Festiwalu twórczości Siergieja Michałkowa

W tej trzydniowej imprezie udział bierze ponad 140 artystów w wieku od 5 do 18 lat z Polski, Rosji, Finlandii, Francji, Irlandii i Włoch.

Występy zespołów teatralnych ocenia międzynarodowe jury w składzie:

przewodniczący Igor Konczałowski, rosyjski reżyser, scenarzysta, producent oraz członkowie – Ludmiła Szypielewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Iwan Kolesnikow, rosyjski aktor, Jerzy Smoliński, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja, Anna Pilipson, filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce, Stefan Szmidt, polski aktor filmowy i teatralny, Andriej Potiomkin, zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.

Organizatorami imprezy są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej. Honorowy patronat nad festiwalem objął Tygodnik Zamojski.


2015-04-11

Zakończył się przegląd dziecięcych teatrów w języku rosyjskim. Znamy decyzję jury

W sobotę, 11 kwietnia 2015 roku, zakończył się dwudniowy przegląd – w ramach czterodniowej imprezy pn. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Teatralny poświęcony twórczości Sergieja Michałkowa – teatralnych widowisk w wykonaniu dzieci i młodzieży. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii 8 – 14 lat zwyciężył Dziecięcy Teatr Rosyjski Aprielik z Francji, zaś w kategorii 14 – 18 lat laur zwycięzstwa przypadł Szkole Igrawowo Teatr z Rosji. Jury za najlepsze kostiumy wyróżniło Teatr Studio Obraz z Rosji, a za oprawę muzyczną Teatr Pokaż to z Polski (Biłgoraj).

dzieciecy_festiwal_teatralny.JPG

Nagrody publiczności trafiły zaś do:
I – Dziecięcego Rosyjskiego Teatru Bałagancik z Włoch;
II – Szkoły Igrawowo Teatr z Rosji;
III – Dziecięcego Teatru Rosyjskiego Aprielik z Francji.

anna_kerall.JPG

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymała Anna Kerall z Irlandii, a za najlepszą rolę męska Maciej Nowacki z Polski. Nagroda Stowarzyszenia Współpracy Polsk – Wschód trafiła do fińskiej grupy Studio Teatralne Sampo, a nagroda Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja do Studia Teatralnego Montes z Rosji.


wtorek, 14, kwiecień 2015

Teatr bez granic

„Dzisiaj dzieci, jutro naród” – słowa Siergieja Michałkowa znanego rosyjskiego bajkopisarza to motto Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego w języku rosyjskim, który już po raz drugi odbył się w Biłgoraju. W dniach 8-11 kwietnia do Biłgoraja przyjechało ponad 140 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Francji, Finlandii, Włoch, Irlandii, Rosji i Polski. Głównym organizatorem było LO im. ONZ oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.

Międzynarodowe przyjaźnie

To była kilkudniowa wyjątkowa przygoda z teatrem, z bajkami i wierszami. Ale to była też okazja do zawierania nowych znajomości dla dzieci i młodzieży z różnych krajów.

– Dzieci nie mają najmniejszych problemów z porozumiewaniem się. Rozmawiają po polsku, rosyjsku, angielsku. Znakomicie się dogadują. I widać, że świetnie się u nas czują, co cieszy najbardziej. Mamy grupy, które brały udział w pierwszym festiwalu i chętnie przyjechały także drugi raz – mówiła Barbara Borowy nauczyciel języka rosyjskiego w LO im. ONZ oraz członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, która zajmowała się koordynacją organizacji festiwalu. Nad sprawnym przebiegiem czuwali nauczyciele i wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju w skład którego wchodzi LO im. ONZ i Gimnazjum Powiatowe.

– Grupy teatralne przedstawiały swoją interpretację utworów Siergieja Michałkowa. Dzieci są poza polityką. Kultura i te wspaniałe kontakty między dziećmi z całego świata są poza polityką. A wiersze Michałkowa uczą dobroci, mądrości, odróżniania dobrego od złego. To jest właśnie nasz cel – nauka dobrych wartości poprzez kulturę i sztukę – wyjaśniała profesorLudmiła Szypielewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, współorganizator festiwalu.

Goście i organizatorzy

Goście festiwalowi zawitali do Biłgoraja już w środę 8 kwietnia. W czwartek, 9 kwietnia odbyły się próby na scenie w Biłgorajskim Centrum Kultury. Były też wycieczki po mieście. Odwiedzano kościoły, cerkiew oraz Zagrodę Sitarską, która bardzo spodobała się młodzieży. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się w piątek 10 kwietnia. Dyrektor LO im. ONZ Marian Klecha przypomniał o 5. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Pamięć tych, którzy zginęli uczczono minutą ciszy. W inauguracji udział wzięli reprezentanci samorządów: Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Paterak, Wicestarosta Biłgorajski Jarosław Piskorski, Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, dyrektorzy biłgorajskich szkół: Barbara Obszańska Dyrektor ZSZiO, Jerzy Buczko Dyrektor RCEZ oraz Renata Socha Dyrektor MDK w Biłgoraju. Obecni byli także: Jelena Gołowina Dyrektor Wykonawczy Rosyjskiej Fundacji Kultury; Nadieżda Jerochina z Rosyjskiej Fundacji Kultury koordynator projektu „Dzisiaj dzieci jutro naród”,Ludmiła Szypielewicz profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Członek MAPRIAŁ; Andriej Potiomkin Zastępca Dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie; Igor Konczałowski rosyjski reżyser, scenarzysta, producent, przewodniczący jury festiwalu; Stefan Szmidt polski aktor filmowy i teatralny, Dyrektor BCK; Iwan Kolesnikow rosyjski aktor teatralny i filmowy; Anna Philipson filolog ze szkoły przy Ambasadzie Rosji w Polsce; Jerzy Smoliński Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja.

Geneza

Dyrektor Marian Klecha przypomniał początki festiwalu:

– Kiedy w 2011 roku zostaliśmy szkołą najlepiej uczącą języka rosyjskiego w Polsce, nawiązaliśmy współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego. Wtedy narodził się pomysł organizacji takiego festiwalu. Udało nam się to w 2013r. Wtedy postanowiliśmy, że będzie to cykliczna impreza, którą będziemy organizować co 2 lata. Bardzo podoba mi się przesłanie naszego festiwalu: Dzisiaj dzieci, jutro naród. To jest cała mądrość tego festiwalu – podkreślił dyrektor.

Reżyser Igor Konczałowski, wnuk Siergieja Michałkowa, pochwalił ten pomysł:

– Z ogromną przyjemnością przyjechałem do państwa. Byłem bardzo zaprzyjaźniony z dziadkiem. Są mi szczególnie miłe tego typu festiwale. Bo one mówią o tym, że Siergiej Michałkow jest nadal żywy i jest między nami. Taki festiwal pomaga jeszcze raz przypomnieć i na nowo odczytać twórczość mojego dziadka i zrozumieć go jeszcze bardziej. Zawsze staram się przyjeżdżać tam, gdzie dzieje się coś związanego z moim dziadkiem. Jest to dla mnie też ogromna przyjemność zobaczyć kraj, w tym przypadku Polskę, nie tylko stolicę, ale właśnie takie mniejsze miasta jak Biłgoraj.

Wyniki

Jury festiwalu obejrzało trzynaście spektakli. Poziom był bardzo wysoki:

– Mieliśmy naprawdę problem kogo wybrać. Poziom nas zaskoczył. Nie spodziewaliśmy się tak znakomicie przygotowanych spektakli i od strony organizacyjnej i aktorskiej – zaznaczyła prof. Szypielewicz członek jury.

Po burzliwych obradach nagrody festiwalowe otrzymali:

W kategorii wiekowej 8-14 lat nagrodą wyróżniono: teatr Aprielik z Paryża (Frencja). W kategorii 14-18 lat pierwszą nagrodę zdobył Szkoła Igrowogo Teatru z Moskwy (Rosja). Nagrodę w kategorii najlepsza rola męska wręczona została Maciejowi Nowackiemu z Nieizwiestnego Teatru z Chynowa (Polska). Za najlepszą rolę żeńską nagrodzona została Anna Kierroll z Studia Teatralnego Szliapa z Galway (Irlandia). Za najlepsze kostiumy wyróżniony został Teatr-Studio Obraz z Pietrozawodska (Rosja). Nagrodę za dekoracje wręczono Teatrowi Praim Taim Studio z Moskwy (Rosja). Natomiast za najlepszą oprawę muzyczną nagrodę zdobył Teatr Poka Szto z Biłgoraja. Publiczność także przyznała swoje nagrody. Pierwszą nagrodę publiczności zdobył Teatr Bałagancik z Turynu (Włochy), drugą zdobyła Szkoła Igrowogo Teatru z Moskwy, a trzecią Aprielik z Paryża. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, którą osobiście wręczał Prezes Józef Bryll, otrzymało Studio Teatralne Sampo z Helsinek (Finlandia). Także Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja ufundowało nagrodę. Prezes Jerzy Smoliński wręczył ją Teatrowi Montes z Pietrozawodska (Rosja). Teatr Etiud z Moskwy (Rosja) otrzymał nagrodę za aktywność, a teatry Artistika z Moskwy i Tworiciestwo z Sestroretska (Rosja) wyróżniono nagrodami za debiut.

Za stworzenie strony internetowej festiwalu: www.festiwal.loonz.lbl.pl nagrodzeni zostali uczniowie LO im. ONZ Łukasz Bartoszek i Kamil Żmudzki oraz och nauczyciel opiekun Andrzej Szatowski.

Organizatorzy festiwalu to: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Rosja, Uniwersytet Warszawski Wydział Lingwistyki Stosowanej.

Partnerzy:Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej (MAPRIAŁ), PWN, Języki Obce w Szkole.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Biłgorajskiego, Burmistrz Biłgoraja, Rosyjska Fundacja Kultury, Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Julia Subbotina – Michałkowa Wiceprezydent Rosyjskiej Fundacji Kultury.

PHOTOGALLERY